Jak urządzić przytulne domowe biuro?
Niekoniecznie musi to być osobny pokój. Czasem wystarczy biurko w rogu salonu, sypialni albo kuchni. Gabinet dobrze zaaranżować przy oknie – dzienne światło jest najlepsze do pracy, a widok na ogród pozwoli oczom odpocząć od komputera. Jeśli taki kąt urządzisz przytulnie i pomysłowo, praca w domowym biurze będzie przyjemnością.
Jak ładnie i praktycznie urządzić domowe biuro?
Domowe biuro nie musi być nudne i niekoniecznie musimy przeznaczać na nie osobny pokój. Przytulny kącik do pracy zorganizujemy w pokoju dziennym, sypialni albo kuchni. I nawet brak biurka nie stanowi przeszkody, bo zamiast niego możemy wykorzystać sekretarzyk, toaletkę, konsolę, stolik kuchenny, a nawet dużą komodę. Dodajmy przytulne dekoracje, piękne i pomysłowe akcesoria, komfortowe krzesło do biurka, a praca w domu będzie przyjemnością.
Unikatowe biurka antyki – pomysł na domowe biuro z charakterem
Antyk perła! Na zdjęciu głównym zobaczymy trzymetrowej długości pięknie rzeźbioną komodę. Mebel, który kiedyś był nadprożem starego chińskiego domu, dzisiaj pełni rolę oryginalnego biurka i miejsca do pracy. Efektowna komoda urządziła domowy gabinet, niczego więcej w nim nie potrzeba. Kto lubi szperać po targach staroci, z pewnością znajdzie jakiś ciekawy antyk, który w podobny sposób da się przerobić na biurko.
Co zamiast biurka – sekretarzyk, półka i stolik
Biurkiem może być komoda, konsola, toaletka, a także sekretarzyk, który dawniej pełnił rolę „damskiego” biureczka. Ten ostatni jak ulał pasuje do domowego gabinetu urządzonego w stylu vintage. W schowkach zmieszczą się niezbędne drobiazgi, a na blacie laptop i filiżanka ulubionej kawy. Mebel jest nieduży, więc zmieści się nawet w małym salonie.
Nowoczesny sekretarzyk to bardzo praktyczny mebel, który sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Po otwarciu klapa zamieni się w blat, po zamknięciu ukryje biurowy nieporządek. W środku jest sporo praktycznych półeczek na przybory. W pojemnej szafce na dole zmieszczą się większe rzeczy – książki, laptop, komputerowe akcesoria.
Biurko możemy zrobić też ze starego kuchennego stolika na toczonych nogach. Nie zajmie dużo miejsca, może stanąć nawet w rogu sypialni czy pokoju dziennego. Wystarczy ustawić na nim kilka pomysłowych drobiazgów, które formą i kolorem ożywią nobliwy mebel – ładną lampę z harmonijkowym abażurem czy różowy przybornik. Akcesoria do segregowania i przechowywania mogą być naprawdę piękne.
Domowe biuro dobrze zaaranżować przy oknie – światło dzienne jest najlepsze do pracy, a widok zieleni pozwoli oczom odpocząć od komputera. Jeśli nie możemy postawić stolika czy innego mebla, które pełni funkcję biurka, przy oknie, to zadbajmy, aby obok niego były rośliny doniczkowe – będą działać na nasz wzrok tak samo kojąco.
W ciasnym, wąskim pokoju świetnie sprawdzą się stolik ze składanym blatem albo półeczka przymocowana do ściany pod oknem – najlepiej, jeśli jej blat będzie przedłużeniem parapetu. To drugie rozwiązanie nie zajmie tyle miejsca, ile zwykły mebel oraz nie pomniejsza optycznie przestrzeni. Pamiętajmy, że im lżejsze meble tym optycznie mniej miejsca zajmują. Dlatego w małym mieszkaniu ciężkie biurka lepiej zastąpić ażurowymi, najlepiej na cienkich, wysokich nóżkach – będą sprawiały wrażenie jakby unosiły się nad podłogą.
Aranżacja biura w domu – jak urządzić miejsce do pracy?
Domowe biuro w stylu skandynawskim
Pomył na domowe biuro miłośniczki designu i skandynawskiego stylu? Proste, piękne drewniane biurko i jeden mocny kolorystyczny akcent, na przykład czerwone krzesło Hay. Kobiece dodatki wprowadzą ciepły klimat. Dobrym rozwiązaniem jest minimalistyczna tablica – kratka, która przyda się do przypinania ważnych notatek i zdjęć. Drobiazgi na biurko też mogą być ozdobą – segregator w kształcie wachlarza robi wrażenie.
Przytulny kącik do pracy dla romantyczki
Romantyczki pokochają zgrabne, lekkie biureczka. Takie meble pasują do pokojów z pastelowym wystrojem. Duże rzeczy można schować w różowej jak pianka marshmallow, metalowej szafce zamykanej na kluczyk, a podręczne drobiazgi schowamy w praktycznej nadstawce z półeczkami. Na krzesło zarzucimy miękki, puchaty koc.
Pomysł na domowe biuro dla artystycznej duszy
Zamiast biurka – stół do pracy ze starego surowego drewna. Taki meble wprowadzi klimat do każdego wnętrza. Przy ścianie z betonu będzie wyglądał jeszcze piękniej. Pod blatem dwie belki – np. na obrazy, które muszą wyschnąć. Potem z gotowych można zrobić wystawkę na biurku.
W domowej pracowni krawieckiej nie tylko upina się tkaniny na modelkach. Projekty najczęściej powstają przy biurku. Najlepiej ustawić je w pobliżu szaf z kreacjami, bo to one inspirują do nowych pomysłów. Biurko zaaranżujmy na kształt litery L – na jednym blacie postawimy komputer, na drugim zróbmy miejsce dla albumów o sztuce i modzie. Na magnetycznej tablicy przypinamy szkice, inspiracje oraz skrawki materiałów.
Inny pomysł to drewniane biurko z parawanem – ten wygodny mebel zaprojektowała dla firmy VOX młoda designerka Wiktoria Lenart. Na drewnianej kratce zawiesimy swoje szkice, rysunki i projekty oraz segregatory, organizery na akcesoria biurowe, pojemniki na długopisy albo doniczki z kwiatami. W wąskie rowki wokół blatu wsuniemy pojemniki do przechowywania. Kiedy nie pracujemy, wystarczy, że odepniemy parawan i biurko Worknest staje się stołem. Wygodnie, prawda?
Już w porządku, czyli sprytne patenty na przechowywanie rzeczy w domu
Bałagan wymyka Ci się spod kontroli i zaczyna brakować miejsca na akcesoria? Chciałabyś zrobić nareszcie porządek, ale nie wiesz, jak przechować rzeczy w małym mieszkaniu? Od dziś kosze, pudełka i torby na pościel pomogą wszystko utrzymać w ryzach
Przechowywanie w salonie – stoliczku… otwórz się
Ile to razy, kiedy przychodzili goście, nie wiedzieliście, gdzie upchnąć zalegające na kapanie i fotelach poduszki, pledy i koce Ile razy sen spędzały z powiek wiszące w przedpokoju kurtki, których szafa nie mogła już pomieścić? Niebanalnym pomysłem na uporanie się z bałaganem mogą być wtedy odpowiednie meble: stoliki kawowe oraz pufy. Te pierwsze, ażurowe i z metalu, lekkie i przykryte drewnianym blatem, są dziś atrakcyjnym dodatkiem wielu salonów. Drugie, z modnego aksamitu, mogą stanąć w przedpokoju, gdzie będą pełniły zarówno funkcję siedziska, jak i schowka.
Przechowywanie drobne – kosz nie jedno ma imię
To najlepsze miejsce na odłożenie książki, gazety, hantli (jeśli ćwiczycie w domu). Mniejsze lub większe kosze do przechowania, postawcie luzem albo wsuniecie pod stolik kawowy, konsolę czy postawcie w łazience pod umywalką (wtedy idealnie sprawdzą się do przechowywania ręczników). Podobnie zróbcie z pudełkami ozdobnymi, które wabią wzorami, kolorami i materiałami: można wyeksponować je w gablocie w salonie albo umieścić kilka z nich na dolnej półce w bibliotece.
Przechowywanie żywności – sprytne patenty do kuchni
Na resztki z obiadu przydadzą się pojemniki. Na przyprawy wszelkiego rodzaju mniejsze i większe słoiczki. Ciekawym pomysłem, jak w takim słoiku przechowywać np. zioła, będzie przyklejenie lub przymocowanie jego nakrętki do szafki od spodu – wtedy jednym ruchem będziecie mogli słoik odkręcić i odmierzyć potrzebną porcję przyprawy, a nakrętka nigdy wam się w ferworze gotowania nie zgubi. Innym niebanalnym patentem, szczególnie gdy dom macie urządzony w stylu rustykalnym, jest przechowywanie przypraw w probówkach – wystarczy nawiercić otwory w półce, wstawić w nie podłużne naczynia i gotowe!
Przechowywanie w sypialni – schowki i funkcjonalne akcesoria
Tutaj nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem. Jeśli nie macie łóżka z zamontowanymi w jego ramie gotowymi szufladami, bez problemu kupicie worki i pokrowce próżniowe na kołdrę (takie, z których oddsysa się powietrze odkurzaczem, dzięki czemu nie zabierają zbyt dużo miejsca) lub przeróżne organizery na pościel (również do szafy i na pawlacz).
Przechowywanie w pokoju dziecka – zabawa na całego!
Pokój dziecka to raj do eksperymentowania i próbowania swoich sił w projektowaniu! Możecie puścić wodze fantazji i niewielkim kosztem stworzyć razem z dzieckiem, co tylko zapragnie. Ogromne kosze, w których pobawi się z rówieśnikami w chowanego? Proszę bardzo! Pudełka wsunięte w ławę, na której wasza pociecha będzie, niczym na statku, pokonywała bezkresne morza wyobraźni? Nic prostszego! A do tego pojemniki, pojemniczki i boxy, żeby posprzątać cały ten bałagan po dniu pełnym wrażeń.