Farba zamiast płytek – czy sprawdzi się na ścianach w łazience? Kreatywny sposób na szybką metamorfozę wnętrza.
Nowoczesne farby przeznaczone do łazienek to nie tylko gwarancja wysokiej jakości na lata.
Produkty niosą ze sobą również szereg walorów estetycznych, tak chętnie wykorzystywanych przez projektantów wnętrz. Przede wszystkim zarówno farby ceramiczne, jak i lateksowe cieszą oko szeroką paletą barw. Wśród dostępnych odcieni znajdziesz zarówno rozbielone tony budyniowe, jak i żółcienie, kolory brzoskwiniowe, a także szarości i zielenie. Na miłośników odważniejszych wariacji kolorystycznych czekają również purpura czy fiolet. Oprócz tego warto podkreślić, że przemalowanie łazienki jest znacznie mniej problematyczne aniżeli położenie czy zmiana płytek.
Wystarczy po prostu zagruntować powierzchnię i chwycić za pędzel. Takie rozwiązanie spodoba się zatem przede wszystkim niespokojnym duszom, które lubią częste zmiany. Co więcej, z farbami można eksperymentować do woli. Połączenie ich z tapetą czy płytkami to żaden problem. Do tego dochodzą pomysły na niebanalne lamperie, malowanie boazerii czy sufitu na intensywny kolor. W kilku słowach – z nimi zawsze będziesz na czasie. Współczesne możliwości aranżacyjne zdają się być nieograniczone I rzeczywiście, obecne rozwiązania pomagają spełniać najbardziej odważne i twórcze założenia projektowe. Twórcy farb idąc z duchem czasu doskonale wpisują się w ten kanon, dzięki czemu Twoje wnętrza mogą być nie tylko trwałe, ale również piękne i zgodne z aktualnymi trendami.
Dlaczego warto wybrać żaluzje drewniane?
Kilka lat temu okna ozdabialiśmy aluminiowymi żaluzjami, które były prawdziwym hitem domowych wnętrz. Następnie na kilka sezonów serca projektantów wnętrz skradły rolety z tkanin, dziś do łask wracają żaluzje, ale w wydaniu drewnianym. Żaluzje z drewna chętnie montowane są w domach, biurach, instytucjach użyteczności publicznej. Nie tylko pięknie się prezentują, ale i są solidne. To jednak nie jedyne zalety żaluzji drewnianych.
Podstawowe zastosowanie żaluzji to zasłanianie okna, a przez to ograniczenie oświetlenia i nadmiernego naświetlenia pomieszczenia. Jednak modele drewniane mają jeszcze jedną funkcję. Ich designerski i estetyczny wygląd sprawia, że żaluzje z drewna dekorują wnętrze i nadają mu charakteru. Z racji swojej uniwersalności pasują do każdego typu pomieszczenia i to urządzonego w dowolnym stylu aranżacyjnym. Po drewniane żaluzje sięgnąć można w biurze, urzędzie czy domu. Wszędzie z powodzeniem zastępują firany i zasłony. Aby swoje powinności spełniały w 100%, należy ich rozmiar dopasować do kształtu i wymiaru okna. Żaluzje w domu czy w biurze montujemy, przede wszystkim chcąc ochronić wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych. Latem mają więc one chronić pokoje czy pomieszczenia do pracy przed zbytnim nagrzewaniem się, a w przypadku sypialni gwarantować zaciemnienie i podwyższać jakość snu. Nie zapominajmy jednak, że żaluzje to produkt, który pełni również bardzo ważną funkcję zimową porą. Zimą najwięcej ciepła z wnętrz ucieka przez okna, dlatego osłony okienne mają za zadanie zatrzymać je w pomieszczeniu i tworzyć dodatkową ochronę przed zimnem. Drewno bowiem dobrze prezentuje się w każdym wnętrzu zarówno tym klasycznym, jak i nowoczesnym czy lubiącym odważne połączenia. Drewniane żaluzje bez problemu można dopasować do każdego stylu. Żaluzje z drewna można dopasować do wystroju wnętrza lub do barwy stolarki okiennej. Co ważne w wybranym kolorze wykonane są nie tylko lamele, ale i wszystkie elementy składowe osłon okiennych.
- Białe żaluzje drewniane, czyli bezapelacyjny hit ostatnich sezonów. Idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim czy shabby chic. Dobrze też będą się czuć we wnętrzach minimalistycznych, urządzonych na modłę angielską czy marynistyczną. Białe żaluzje drewniane często wybierane są również do pokojów dziecięcych, które lubią jasne wnętrza.
- Ciemne żaluzje drewnianew odcieniach czerni czy antracytu to idealny wybór dla fanów stylu glamour, nowoczesnego i industrialnego. Ciemne odcienie drewna w ostatnim sezonie pokochali projektanci wnętrz i uważają je za najmodniejsze. Mają one stać się prawdziwym hitem w nadchodzącym sezonie.
- Żaluzje w klasycznych kolorach drewna złotego dębu czy jasnego brązu to natomiast idealny wybór do pomieszczeń zaaranżowanych klasycznie. Stosowane odcienie będą jednak pasować wszędzie, dodając szyku i elegancji. Żaluzje w tych odcieniach są uniwersalnym wyborem dla każdego i to nie mniej modnym niż te ciemne czy białe.
Warto pamiętać, że bez względu na wybrany kolor drewnianych żaluzji zawsze wprowadzają one do pomieszczenia ciepło, przytulność i odrobinę natury. Drewno to jeden z najtrwalszych materiałów. Wykazuje ono odporność na uszkodzenia i odbarwienia, a także nie nagrzewa się i nie niszczeje pod wpływem silnie działającego promieniowania UV.
Kilka porad dotyczących aranżacji wnętrz o których warto pamiętać w trakcie budowy
Rozpoczynając budowę domu, rzadko myślimy się o jego wykończeniu, jednak zaplanowanie pewnych elementów na wczesnych etapach budowy pozwala uniknąć kosztownych przeróbek w przyszłości. Większość budujących ma pewną wizję wymarzonego salonu, sypialni czy kuchni, ale żeby te marzenia mogły się spełnić, niejednokrotnie należy podjąć odpowiednie decyzje już na etapie budowy. Co warto wiedzieć o aranżacji wnętrz przed rozpoczęciem budowy? Przedstawiamy najważniejsze elementy.
Wysokość Pomieszczeń
Wysokość pomieszczeń to jeden z czynników dość mocno wpływających na nasz komfort. Wysokość 250 cm to absolutne minimum. Jeżeli planujemy podwieszane lub napinane sufity musimy pamiętać, że wysokość pomieszczeń przynajmniej częściowo się obniży. Wysokość kondygnacji w projekcie powinna więc być nieco wyższa. Pamiętajmy, że zwiększenie wysokości budynku po otrzymaniu pozwolenia na budowę wiąże się ze złożeniem projektu zamiennego, a co za tym idzie uzyskaniem nowego pozwolenia na budowę.
Optymalna wysokość pomieszczeń już po ewentualnym obniżeniu to 270 cm. Wysokość pomieszczeń dobrze jest też dobrać do stylu wykończenia. Jeżeli wnętrze ma zostać urządzone klasycznie lub nawiązywać stylem do wnętrz starych domów wymagających użycia sztukaterii i gzymsów warto zadbać, aby wysokość pomieszczeń po wszystkich ewentualnych obniżeniach sięgała 290 cm.
Wysokość ścianki kolankowej
Dobrze jest, jeśli na etapie występowania o pozwolenie na budowę mamy wstępnie przemyślaną aranżację pomieszczeń na poddaszu. Nie chcemy bowiem, aby dopiero po wykończeniu posadzek i skosów okazało się, że w sypialni nie mieści się dwuosobowe łóżko, które sobie wymarzyliśmy. Taka sytuacja może wystąpić w sytuacji, kiedy skosy na poddaszu zaczynają się poniżej 90 cm. Aby mieć pewność, że pomieszczenia pod skosami będą funkcjonalne, wysokość ścianki kolankowej powinna mieścić się pomiędzy 90 – 120 cm. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze podniesienie ścianki kolankowej jest dobrym rozwiązaniem. Zbyt wysoka ścianka kolankowa może zaburzyć proporcje budynku i będzie on po prostu wyglądał źle.
Koncepcja wnętrza
Przed rozpoczęciem prac budowlanych dobrze jest mieć dokładnie przemyślaną wielkość i funkcje, jakie pełnić będą poszczególne pomieszczenia. Nie zawsze duża powierzchnia pomieszczenia sprawia, że zmieścimy w nim wszystko co planujemy. Najlepszym przykładem będzie salon, w którym znajduje się dużo ciągów komunikacyjnych (wyjście na taras, przejście do jadalni, przejście do kuchni). Pomimo dużej powierzchni, w salonie może zabraknąć miejsca na ustawienie mebli, co z całą pewnością wpłynie na jego funkcjonalność.
Zdarza się, że niewielkie przesunięcie ścianek wewnętrznych (20 – 30 cm) wpłynie na całkowitą zmianę funkcjonalności danego pomieszczenia. Warto to przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, ponieważ po wylaniu fundamentów i postawieniu ścian nośnych nie wszystkie ścianki wewnętrzne będzie można zmienić. Jeżeli planujemy współpracę z architektem wnętrz, już na etapie budowy powinniśmy rozpocząć pierwsze rozmowy. Jeśli architekt wnętrz doradzi nam wprowadzenie zmian, które znacząco wpłyną na lepsze zagospodarowanie pomieszczeń, będzie można wprowadzić je na etapie budowy, co pozwoli zaoszczędzić czas i uniknąć kosztownych przeróbek.
Plan instalacji
Wybierając projekt domu warto zwrócić uwagę na usytuowanie kuchni i łazienek. Najlepiej, jeśli znajdują się one blisko siebie, a w przypadku domu z kilkoma kondygnacjami, także nad sobą. Pomieszczenia te potrzebują pionów wodno – kanalizacyjnych oraz wentylacji. Poprowadzenie ich w jednym ciągu jest najbardziej ekonomiczne, ponieważ mamy wówczas tylko jeden pion i jeden komin. Warto też przemyśleć jak chcemy rozplanować meble oraz jak urządzimy kuchnię czy łazienkę – wszystko to ma bowiem wpływ na instalacje. Pamiętajmy, że przemyślenie instalacji jest szczególnie ważne w przypadku budynków, które nie posiadają piwnicy. Na poziomie fundamentów znajdą się bowiem otwory, przez które będą poprowadzone rury.
Już na etapie budowy należy także przemyśleć, jakie dodatkowe instalacje pojawią się w naszym domu: wentylacja mechaniczna, centralny odkurzacz, system inteligentnego domu, aż po zestawów nagłośnienia sterowany z jednego pomieszczenia. Wcześniej zaplanowane chociażby instalacje elektryczne łatwo można ukryć pod warstwą tynku, przeróbki bowiem nie są już tak komfortowe.
Wysokość i kształt okien
Rodzaj i kształt okien wpływają nie tylko na dostęp światła dziennego, ale również na sposób aranżacji wnętrz. Obecnie najbardziej popularne są wielkie okna przesuwne. Tak duże przeszklenia otwierają dom na ogród, wpuszczając do wnętrza mnóstwo dziennego światła. Aby tego typu okna spełniały swoją funkcję, powinien być do nich swobodny dostęp. Nie powinno stawiać się przy nich mebli, złym pomysłem jest również zasłanianie ich firankami. Z kolei okna ze zdobieniami na ramach bądź szprosami pasują do domów budowanych i urządzanych w stylu klasycznym lub rustykalnym. Nie należy łączyć ich z nowoczesnymi dodatkami, takimi jak rzymskie rolety czy drewniane żaluzje. Pamiętajmy też, aby okna zaczynały się min. 20 cm od sufitu (również po ewentualnym podwieszeniu sufitów). Umożliwi to swobodny montaż karniszy, rolet czy żaluzji, które nie będą utrudniać otwierania okien.
Wysokość parapetu w kuchni
W większości projektowanych kuchni architekci wnętrz proponują blaty, które bezpośrednio dochodzą do okna tworząc jednolitą powierzchnię. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale również bardzo funkcjonalne. Dzięki temu zyskujemy dodatkową powierzchnię, która idealnie sprawdzi się jako miejsce na przyprawy, bądź świeże zioła w doniczkach. Jeżeli planujemy takie połączenie blatu z parapetem, należy już podczas budowy ścian zwrócić na to uwagę. Wysokość blatu kuchennego to 85 cm od powierzchni wykończonych podłóg, dlatego otwór okienny po wykończeniu podłóg powinien znajdować się na wysokości około 76 – 80 cm. Ostateczna wysokość powinna być dopasowana do grubości blatu, jaki planujemy zastosować z pozostawieniem około 1 – 2 cm luzu.
Rodzaj podłogi
Obecnie standardem są podłogi, w których nie ma progów pomiędzy pomieszczeniami. Pamiętajmy jednak, że każdy materiał posadzkowy może mieć inną grubość. Najlepiej więc już na etapie wylewek wiedzieć, gdzie i jaki materiał zostanie położony, bo właśnie grubością wylewek równa się powierzchnie pod posadzki.